۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » یادداشت
  • شناسه : 869
  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  • 159 بازدید
  • ارسال توسط :
هارمونی پیشرفت شهرستان به مطالبه گری شهروندان گره خورده است

هارمونی پیشرفت شهرستان به مطالبه گری شهروندان گره خورده است

پیشرفت و ترقی یک شهر مدیون عواملی مختلفی بوده که حرکت موازات گونه آن در تمامی ابعاد موجبات بسط و شکوفایی یک شهر را فراهم می آورد

پیشرفت و ترقی یک شهر مدیون عواملی مختلفی بوده که حرکت موازات گونه آن در تمامی ابعاد موجبات بسط و شکوفایی یک شهر را فراهم می آورد

به گزارش فیروز پرس : شهرستان فیروزکوه که عنوان وسیع ترین شهرستان استان تهران رابه یدک می کشد به سبب متاثر شدن از عوامل مختلف و عدم استفاده از بسیاری از ظرفیت های موجود متاسفانه رنگ و رخسار پیشرفت بر چهره اش محسوس نشده و ضرب آهنگ پیشرفت آن از هارمونی مناسبی برخوردار نبوده است .

اولین و به نظر نگارنده اصلی ترین مشکل شهرستان پایین بودن سرانه جمعیت آن نسبت به شهرستان مجاور بوده است .بالا بودن جمعیت یک شهر به واسطه مهاجر پذیر بودن به خودی به سبب ارتقای سطح فرهنگی شهروندان ،همگام شدن به نیازهای روز و ایجاد حس مطالبه گری می باشد .

افزایش جمعیت یک شهرستان بر پایه دو سیاست منطبق خواهد بود ؛نخست الهام گیری از سیاست های کلی نظام در راستای افزایش نرخ باروری وجوان سازی جمعیت و دوم فراهم نمودن بستر حضور سرمایه گذار در شهرستان و به واسطه آن فراهم شدن زیر ساخت های تفریحی ،رفاهی و آموزشی .

وجود امتیازاتی چون آب و هوای مطلوب ،چشم اندازهای بکر و چشم نواز و دوری از هیاهوی پایتخت از سجایا و محاسن شهرستان فیروزکوه نسبت به دیگر شهرستان های استان محسوب شده و در صورت ثقیل تر شدن زندگی و گذران امور در کلان شهری مانند تهران و افزایش حاشیه نشینی ، شهرستان فیروزکوه نیز می تواند مامنی برای پایتخت نشینان محسوب شود .

مواردی چون تلاش برای جذب سرمایه گذار و فراهم آوردن زمینه پیشرفت و توسعه را می توان جزئی از وظایف مسئولین در راستای پیشرفت و توسعه شهرستان قلمداد نمود .

اگر فرض را بر این نهیم که مسئولین مربوطه در خواب بیخیالی سیر و هیچ تلاشی برای فراهم آوردن زیر ساخت های توسعه و پیشرفت از خود نشان نمی دهند و جمعیت شهرستان همچنان روندی ایستا به خود گرفته است باز هم نباید ضرب آهنگ توسعه و پیشرفت را فراموش نمود .

رویکرد مطالبه گری و مجاب نمودن مسئولین به انجام وظایف محوله توسط مردم اصلی اجتناب ناپذیر در جهت پیشرفت وتعالی شهرستان محسوب می شود،با ذکر مثالی این موضوع رو مورد واکاوی قرار می دهیم .

وقتی که دانشجویان یک کلاس از بار علمی و توانایی ذهنی کافی برای آموزه های جدید برخوردار نباشند طبیعتا استاد و مدرس کلاس چنته و انگاره های خویش را به منصه نگذاشته و سعی می کند خیلی سطحی و گذرا و به حالت رفع تکلیف گونه تایم کاری خود را سپری کند اما اگر همین دانشحجویان از بار علمی کافی برخوردار بوده استاد را مجاب به آموزش کافی و اصولی می کنند .

فرهنگ شهر نشینی را می توان آموزه های یک شهروند قلمداد نمود . یعنی به واسطه وجود فکر اصلاح طلبی اجتماعی و رفورم خواهی اگر شهروندی الگوهای زندگی خویش را ارتقا دهد طبیعتا در راستای اهداف تعالی قرار ،رویکرد مطالبه گری وی افزایش و مسئول را مجاب به اهتمام به وظایف محوله در جهت پیشرفت و آبادانی خواهد نمود .مردم و مسئولین دو خط ممتد و موازی در راستای پیشرفت شهرستان قلمداد شده اما نقش مردم کمی پر رنگ تر از مسئولین خواهد بود چون فلسفه وجود مسئول به واسطه وجود مردم است و لا غیر ؟!

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*